Upražená kávová zrna jsou při správném skladování čerstvá pouze měsíc. Na internetu se však můžete setkat s celou řadou mýtů, a to dokonce i to, že je důležité kávu po otevření skladovat v mrazničce!

Pojďme se společně podívat na nejčastější chyby.

Plný zásobník na mlýnku

Kávě nejvíce škodí přístup světla a vzduchu. A zásobník mlýnku splňuje oboje. Nasypejte si proto pouze tolik, kolik víte, že spotřebujete za maximálně jeden den. Chcete-li dokonalou chuť, odsypejte si každou dávku samostatně.

Nedostatečně uzavřený sáček

Tato chyba souvisí s přístupem vzduchu ke kávě. Ideální jsou dvouvrstvé sáčky, jež se dají lehce smotat, vzduch vyfouknout a sponkou opět uzavřít.

Uskladnění

Krom toho, že káva na vzduchu stárne, má navíc tendenci pohlcovat pachy ze svého okolí. Proto se nedoporučuje ji uchovávat vedle čisticích prostředků apod.

Z tohoto důvodu také není vhodné mít kávu v ledničce. Je v ní vlhko a různé pachy. I dříve zmíněná mraznička je špatně. Sice v ní pachy ani vlhko nejsou, ale pokud byste kávu z mrazničky vytáhli, dojde k jejímu orosení z důvodu výkyvu teploty. A to je opět vlhké prostředí.

Ideální uchování je v místě, kde káva nemá možnost pohltit jakýkoliv pach, nebo i vůni.

Teplota

Kávu je ideální uchovávat v pokojové teplotě. Když ji necháte v letních vedrech  například v autě, stačí klidně i 20 minut a je po ní, jelikož na teplu má přirozenou tendenci vypotit olej, který žlukne.

Občas se můžete také setkat, že sáček s kávou je položený na kávovaru. Ten je však horký, aby mohl nahřát šálky, což kávu opět zničí.

Jak je to tedy správně?

Nejlepším způsobem, jak lze kávu ochránit, jsou speciální dózy na kávu. Klasickou dózu se silikonovým víčkem vlastní asi každý, ale tato specifická dóza má píst s jednocestným ventilem, který dokáže vytlačit vzduch i uvnitř ní. Je to sice vyšší investice, ale kupujete si tak dokonalou chuť kávy.